125 ALPEADRIA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

125 ALPEADRIA

Mesaj Scris de Balamuc la data de 31.10.11 18:27

Avem placerea sa va informam ca in sezonul 2012 Cristina va participa la clasa 125 AlpeAdria.

Stiu este de ne crezut ...Very Happy dar asa va fi !!
Balamuc
Mentor-Gume Guru
Mentor-Gume Guru

Data de inscriere : 11/07/2010
Varsta : 51
Localizare : Sisesti Summer Club

http://www.motomecanica.forumz.ro

Sus In jos

Re: 125 ALPEADRIA

Mesaj Scris de crisvsv la data de 29.11.11 12:32

2012 va fi un an in care sper ca imi voi implini dorinta mea nebuna cu 125 Very Happy
Asa ca voi face o lista cu piesele care imi trebuiesc sa imi poneasca motocicleta, si dupa aceea cu piese care ar aduce un plus de performanta, si la final piese de rezerva.
Vor fi niste preturi aproximative.

Pt moto functionala:
Set motor- Cilindru reparat -200 euro plus transport , cilindru nou 300 euro.
Piston de curse monosegment -100euro.
Eventual inca un set de rezerva. (~400euro)
Piese carburator jiglere de diferite marimi etc -30 euro
Bujie 20 euro.

Acum vine partea cu tuning, piese care aduc performanta in plus, sau usureaza motocicleta.
Kit lant subtire 415 -110 euro
foi si pinionane diverse marimi pt circuite diferite -26 euro x 3 plus 15 euro x 3
Scarite de curse -440 euro sau 186 euro din America
Prindere toba -40 euro, sau o facem in tara, la Cesar.
Porting cilindru inainte de reparatie - 80 euro
Buson rezervor de curse -71 euro
Arcuri ambreiaj intarite -11 euro
Filtru aer direct -30-35 euro
Amortizor spate -1000 euro (ohlins ap750)
Internale fata -1000 euro
Amortizor de ghidon avem, trebuie sa ii facem o prindere...

Evacuare Jolly Moto 470-550 euro asta e mega tuning

Rezerva: Un motor intreg ar fi ideal. 600 euro

Consumabile : set cauciucuri 300 euro Dunlop (gp)
Ulei 1 L~ 30 euro
Multe piese de aici le-am reperat, asa ca idee. http://www.pjme.co.uk/acatalog/Aprilia_RS1252.html
Voi updata aceasta lista , e work in progress deocamdata Very Happy

Citate de pe discutii pe scutertuning.ro
"
Pe austria daca l-ai trimite la bucsat este vreo 200E+ pretul pistonului(exista 2 posibilitati,bucsa de fonta sau bucsa de Al Ni-Si) totusi nu recomad aceasta solutie, ca si detalii de executie si precizie sunt foarte buni pentru ca folosesc CNC-uri in 5 axe, dar transeferul termic nu este acelasi ca si in cazul cilindrului standard iar regimul termic influenteaza performanele motorului( o temperatura mai ridicata=>un coeficient de umplere mai scazut al motorului=>o putere mai mica a motorului)
A doua varianta si cea mai buna este Renicasilarea.
Pretul variaza in functie de starea cilindrului(daca are zgarieturi,daca uzura e uniforma...) pentru un 125 aproximativ 150E+pretul pistonului.
Eventual ar fi bine portat si apoi trimis la renicasilare.
Iar daca vei folosi un piston cu un singur segment vei avea nevoie de alta chiuloasa, pentru RS exista chiuloasa facuta de VHM( facuta dintr-un aliaj de aluminiu ce are un coficient de transfer termic foarte bun) cu o astfel de chiuloasa ii poti ridica raportul de compresie, bineinteles si o chiuloasa stok s-ar putea comprima, DAR in cazul chiuloasei stok apar detonatii ce scad performantele motorului, in cazul celei VHM datorita materialului folosit transferul termic e mai rapid si sunt evitate detonatile chiar daca motorul are un raport de compresie ridicat. "

"Preturile sunt cum a zis DAS... dar Cristina problema este urmatoarea... nu ti-as sugera sa alergi alpe adria doar daca ai ceva fonduri serioase... Asta o stiu din proprie experienta, pentru ca am lucart 3 rs-uri care au mers anul trecut in Est european dar si in Alpe adria si national.
- Setul trebe lucrat, cu cel stoc nu vei face fata
-Piston Asso Werke 1 segm (vertex-ul din pacate nu face fata ). Ca sa nu incepi sa schimbi seturi al curse va trebui sa faci un weekend si piston nou.
-Chiuloasa VHM sunt 2 modele , pe set se face un inel antidetonatie... mergi mai comprimat fara stres, acuma depinde si de ce evacuare vei avea, pe ce pista vei merge si sunt multe de care trebe tinut cont.
-Telescoapele daca sunt stock e cam nasol....dar se pot face reglabile.
-Toba fara Jolly Moto corsa cam ramai in urma pe liniile drepte (este un 2t.... ii trebe evacuare pe final)
-admisie clar alta Vforce de preferinta sau Boyesen
- pt alpe adria Carb stock cel de 28... modificat bineanteles
-pt est european acolo nu este limita un 34 ar fi ok daca ai avea (national daca ii bati pe cei de la steaua vei avea parte de contestatii)
-pinioanele de plastic care leaga pompa de apa cu ambelajul verificate inainte de fiecare cursa.
-soc facut la mana, adica socul de pe carb , pt ai da acel sprit pe finaluri lungi sau degradari de treapta de viteza mari ... lasand acc pistonasul se inchide, benzina vine putina deci setul va merge in lipsa de benzina.
-aprindere CDI Zeeltronic
-cutie viteze (o singura persoana din tara stiu care are diferite pasuri)

Dar inainte de toate motorul refacut complet cu rulmenti noi, biela noua, rola cu ace (1 vodca la halba si iti care ii cea ami buna), rulm din cutie semeringuri ... revizie completa... nu ai ce face.
Si bineanteles cel mia si cel ami important lucru : CARBURATIA !!! Daca nu e corespunzatoare faci 4 ture de hungaroring si dupa linia dreapta in urcare pocccc si alt set....
Sunt multe care ami trebe facute... eu ti-am spus cam ce ar trebui facut.. si mie imi place 125 sp-ul dar este f costisitor....
Sper ca ti-am fost de folos "

Ultima editare efectuata de catre crisvsv in 16.07.12 9:58, editata de 2 ori
crisvsv
Pilot
Pilot

Varsta : 30
Localizare : Bucuresti

http://www.crisvsv.deviantart.com

Sus In jos

Mesaj Scris de king_bushido la data de 30.11.11 7:25

cristinca daca nu are cine sa ti le aduca te pot ajuta eu cu piesele, poate gasim in state mai ieftine pe ebay. sa imi zici daca ai nevoie.
king_bushido
Nou-venit
Nou-venit

Data de inscriere : 19/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de crisvsv la data de 30.11.11 10:01

Da da boss, mersiiii frumos Wink
crisvsv
Pilot
Pilot